środa, 19 sierpnia 2015

Łapiemy wiatr w żagle - jachting po Mazurach 

(trasa: Ruciane - Węgorzewo). Odpowiedzi na pytania: Dlaczego warto wybrać się na Mazury? Jak dojechać? Gdzie cumować? Jaki jest koszt wyjazdu? Jakie atrakcje na nas czekają? Gdzie i jak czarterować jacht? Jak czytać skalę Beauforta? Zapraszam do lektury!





http://www.3.wegorzewo.pl/wp-content/uploads/2014/07/mapka_mazur1.jpg




DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SIĘ NA MAZURY?

Mazury położone są w województwie warmińsko-mazurskim. Podana przeze mnie trasa posiada największe jezioro w Polsce jakim są Śniardwy (113,8 km2) oraz największe objętościowo Mamry (1013 mln m3). 
Niedaleko znajduje się również spływ Krutynią. Coś dla rasowych kajakarzy. 
Teren Mazur kształtował się ponoć od ostatniego zlodowacenia ok. 15 tys lat temu. Większość jezior na podanym przeze mnie szlaku wodnym to tzw. jeziora rynnowe. Są one przez to bardzo głębokie, bo miejscami dno sięga nawet do 50 m. 

Tereny te w przeszłości zamieszkiwało np. plemię Galindów. Obecnie ku ich pamięci na Warmii i Mazurach został wybudowany obiekt głęboko odzwierciedlający życie plemienia, o nazwie Galindia . Jest to również hotel. Znajduje się on na Bełdanach tuż za Ekomariną Kamień po lewej stronie. 

Również niedaleko znajduje się stadnina koni Ferensteinów w Gałkowie. Dla miłośników jazdy konnej jak znalazł. Jakby tego było mało na Mazurach można uprawiać prawie wszystkie sporty wodne : windsurfing, kajakarstwo, kitesurfing, wakeboarding, jazda na skuterach czy nartach wodnych, pływanie motorówką, jachtem, katamaranem, omegą, wpław, bananem, na kole i wiele innych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

Na Mazurach znajduje się wiele portów, przystani czy po porostu miejsc do cumowania. Różnice są ogromne od wielkich, bogatych Ekomarin czy kei należących do hoteli do budek w lesie z jednych sklepikiem i toaletą. Możliwe i darmowe jest jeszcze nocowanie na dziko, co w dobrym towarzystwie daje nie mniejszą frajdę niż luksusowa przystań. 

W Giżycku atrakcją jest np. zbudowany tam most obrotowy, który co 30 min otwiera drogę mieszkańcom, chcącym przedostać się na drugą część miasta, albo podążającym kanałami żeglarzom.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich posiada w sobie wielki, ale jeszcze nie wykorzystany do końca potencjał. Obecnie powstaje coraz więcej Ekomarin, a województwo warmińsko-mazurskie reklamuje się znacznie prężniej jak dotychczas. Niestety odwiedzających te tereny w ostatnim czasie ubyło. Jest to przynajmniej moje subiektywne odczucie. Coraz więcej osób woli opalać się na plażach tropików czy jechać w dalekie zakątki świata. Również nasze polskie wybrzeże Bałtyku jest dużo prostszym i bardziej leniwym sposobem na spędzenie wakacji. Na jachcie np. liczą się umiejętności, doświadczenie i stałe zaangażowanie. Najfajniejszy jest jednak ten koczowniczy tryb życia jaki wiedzie się przez tydzień spędzony na łódce. Nowe miejsca. Jest co zobaczyć, zwiedzić. Niestety wiele portów jest jednak bardzo ubogich, a znajdujące się za nimi miasteczka malutkie. Wprowadzone ostatnimi czasy inwestycje na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich miejmy nadzieję, że zachęcą większą ilość turystów i uprzyjemnią pobyt na jeziorach. 

Pragne jeszcze wspomniec, że Mazury maja dla nas Polaków ogromne znaczenie historyczne. Poczatkowo tereny te były zamieszkiwane przez plemiona zespołu Galindów, Jaćwiesków i zespół estyjski. Prawdopodobnie Ci ostatni zostali później nazwani Prusami. Plemiona te nigdy nie utworzyły jednego państwa. Ułatwiło to ich podbój przez zakon krzyżacki. Tereny te bogate były w bursztyn. Powstał tzw. szlak bursztynowy, gdzie Prusowie prowadzili handel z Rzymianami.
W 1233r. rozpoczyna się chrystianizacja i podbicie Prus przez zakon krzyżacki. Wzięli w nim udział rycerze Polski, Czech i krajów zachodnich. W 1283r. Prusy zostały ostatecznie przejęte. Władza na terenami została podzielona. W 1440r. powstał Związek Pruski w Kwidzynie przeciwko Krzyżakom. W 1618r. władzę nad Prusami przejęła dynastia Hehenzollernów. Wiele wojen spowodowało, że ostatecznie tereny te zostały uzależnione od Polski. Kolejno tereny łupili Tatarzy. Następnie "Wielki Elektor" Oliwie Fryderyk Wilhelm stał się władcą w Prusach Książęcych. Powstało królestwo Prus. W latach 1709-1711 zapanowała tam epidemia dżumy. Kolejne cierpienia przyniosła wojna siedmioletnia i kontrybucje nałożone na Prusy. Powstanie II Rzeczpospolitej i przegrana Niemców w I wojnie światowej spowodowała spór o przynależność Mazur. Przeprowadzono plebiscyt, ale 97% ludności opowiedziała się za przyłączeniem do Niemiec. Przez groźby i zakazy ze strony władz mieszkańcy Mazur nie przyznawali się do swojej polskości. Ze względu na przygraniczne położenie powstało tu wiele obiektów militarnych. Zbudowana została tutaj główna kwatera Adolfa Hitlera - Wilczy Szaniec. W 1944 w Gierłoży doszło do nieudanego zamachu na niego. Ostatecznie po II wojnie światowej na konferencji Wielkiej Trójki ( Stalin, Churchill, Roosevelt) w Teheranie, a potem w Poczdamie zdecydowano przyłączyć Mazury do Polski jako zadośćuczynienie za szkody wyrządzone podczas wojny. Sami Polacy uznali, że jedynie wytyczenie granicy do końca Odry będzie w pewnym sensie w stanie zrekompensować krzywdy i pozwolić na rozwój kraju i jego rodaków.

JAK DOJECHAĆ?

Proponowanym przeze mnie dojazdem jest przejazd z dworca autobusowego Warszawa Zachodnia (do Giżycka) PKS POLONUS. Trochę mniej komfortowym środkiem transportu będzie również transport PKS MRĄGOWO (trzeba patrzeć przez co przejeżdża, bo ma dwie trasy). Oba w tej samej cenie: 45 zł - bilet normalny, 37 zł - ulgowy. Przelew, a następnie bilet przychodzi na maila lub smsem.
Polonusy odjeżdżają o 8:30 i 8:40 z Zachodniego i są na miejscu (Ruciane) ok 13.
Można też pojechać PKS Mrągowo o 17:45 z Zachodniego i o 21:30 być w Rucianem.

Droga powrotna:



Polecam stronę: 
Samochodem wybieramy albo opcję, którą proponuje nam serwis BlaBlaCar albo jedziemy w samodzielną podróż. Z Rucianem dzieli nas ok. 200 km. Przeciętnie zajmuje to od 3,5 do 4,5 godzin jazdy. Autokarem dojedziemy najkrócej w 4h.

Pod spodem link do ułożonej przeze mnie trasy: 

(Sulejówek, Okuniew, Stanisławów, Łochów, Brok, Ostrów Mazowiecki, Łomża, Kolno, Pisz, Ruciane-Nida)

Podczas podróży warto zwrócić uwagę na charakterystyczne dla tych terenów aleje drzew wzdłuż drogi. Dookoła pola i lasy. Mnóstwo tartaków i terenów rolniczych. 


http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/019/525/19525361_800.0.jpg/mazurskie-drogi.jpg

GDZIE CUMOWAĆ?

Cała trasa, o której będę pisać znajduje się na mapce poniżej. Będzie odnośnikiem do kolejno omawianych miejsc.


1.Pod Dębem
Cumowanie: 20zł/doba?

ATRAKCJE: plaża, wygrodzone kąpielisko, grill, restauracja, noclegi, wypożyczalnia sprzętu wodnego

http://www.mazury.oit.pl/3.jpg


2.OTW PTTK Ruciane "Port u Faryja"
Cumowanie: 20zł
Prąd: 6zł za 6h
Toaleta: 1zł
Prysznic: 5zł/5min.
Opróżnianie toalet chemicznych: 10zł

ATRAKCJE: restauracje, sklepy spożywcze, wędkarskie, z pamiątkami, z ubraniami, dyskoteka, bankomat, wypożyczalnia sprzętu wodnego, rejsy statkami Faryj, stacja Orlen, slipowanie, zimowanie łodzi, amfiteatr, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy, najlepsze pod słońcem śniadanie mazurskie w Tawernie u Faryja za jedyne 15zł (jajko na bekonie, szynka, ser, ogórek, pomidory, chlebek i serek wiejski:) mniam - polecam, lasagne w restauracji Kapiodoro jest również numerem 1 do spróbowania

http://www.faryj.pl/images/slider/port_4.jpg

http://www.faryj.pl/images/slider/rejsy_4.jpg




Śluza Guzianka otwarta lipiec-sierpień 8:00-21:00

Opłata za śluzowanie:
8:00-16:00 - 7,24zł (normalny) i 3,62zł (studencki) – warto się upomnieć
16:00-21:00 – 14,48zł (normalny) i 7,24 (studencki)

Historia: Śluza została wybudowana w 1879 r. Początkowo jej ściany wykonane były z drewna. Dopiero z czasem w 1899r. zastąpione je kamieniem i cegłami. Stanowi połączenie pomiędzy jeziorami: Guzianka Mała a Bełdanami. Różnica poziomów między wodami wynosi 2 m. Wrota śluzy mają 7,5 m. W 2004 roku zdarzył się tam wypadek, a mianowicie statek żeglarski "Odylia" uderzył we wrota śluzy. Zostały one uszkodzone. Przez jakiś czas jachty śluzowane były za pomocą dźwigu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6c/Sluza_Guzanka.02.jpg/800px-Sluza_Guzanka.02.jpg

http://static.panoramio.com/photos/large/51017747.jpg

http://mazury.info.pl/fotogaleria/wagner/guzianka/2005-03-07_guzianka_01.jpg

3.Piaski, TKK Korektywa
Cumowanie do 6h: 10zł
Cumowanie doba: 30zł (w tym toalety i umywalki)
Prąd: 5zł
Prysznic: 10zł

ATRAKCJE: plaża, hotel, obiekty sportowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, bar, sklep spożywczy, żeglarski, wypożyczalnia silników zaburtowych, tawerna „Kotwica”, pole namiotowe, zimowanie i wodowanie jachtu

http://www.korektywa.pl/image_rep/img002_400.jpg


4.Goły Rożek
Cumowanie doba: 5zł/jacht + 5zł/os. (toaleta)

ATRAKCJE: miejsce na grilla, łagodne zejście do wody, trochę cienia w upalne dni, cisza i spokój, mały sklepik




5.Słoneczny brzeg
Cumowanie doba: 5zł/jacht + 5zł/os. (toaleta – drewniana, ochlorowana)

ATRAKCJE: plaża, łagodne zejście do wody, miejsce na grilla, bar, slipowanie, pole kempingowe, zadaszone ławeczki, miejsce do gry w siatkę, praktycznie cały dzień osłonecznione, 2 ogniska



6.Ekomarina "Kamień"
Cumowanie: 10zł/os, ale nie mniej niż 35zł za jacht (w tym toalety)
Prysznic: 10zł
Prąd:?

ATRAKCJE: nowa ekomarina, przekształcenie starej postkomunistycznej stołówki w dość ciekawie urządzoną w żeglarskim stylu restaurację ze sklepem (alkohole, lody, napoje, słodycze), eleganckie toalety, stół do bilarda, miejsce do gry w siatkę, pole namiotowe i kempingowe, domki, wygrodzona plaża, w większości jednak zacieniona, 16 miejsc postojowych, w tym keja prywatna, wypożyczalnia rowerków wodnych, kajaków, slipowanie łodzi




7.Galindia
Cumowanie: 20zł/1h! + każda następna +7zł

ATRAKCJE: hotel będący jednocześnie atrakcją turystyczną, przedstawia życie plemienia Galindów niegdyś zamieszkujących tereny Mazur od VI w. n.e. Jest to miejsce bardziej do zwiedzania niż portowania, gdzie usłyszeć można historię plemienia oraz zobaczyć groty, z których wyskakują prawdziwi Galindowie. Cały teren utrzymany jest w tym stylu. Znajduje się tam również wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych oraz bar.

http://www.talki.ovh.org/img/mazury/galindia4.jpg

http://www.domkiromka.pl/data/files/galindia2.jpg

8.Wierzba
Cumowanie do 2h: 8zł
Cumowanie powyżej 2h: 12zł
Cumowanie doba: 40zł (w tym toalety i prysznice)
Prąd: dodatkowo płatny?

ATRAKCJE: hotel, w którym można posilić się świetnym śniadaniem, restauracja (grill i pizza – zawsze spalona), sklep spożywczy dość dobrze zaopatrzony, pole kempingowo-namiotowe, prom!

http://www.osrodki-konferencyjne.pl/konferencje/salekonferencyjne/813/galeria/20131119155250_29.jpg


9.Mikołajki
Cumowanie: 35 zł/doba (śmieci, mycie naczyń)
Prąd: 15zł
Prysznic: 13zł
Toaleta: 2zł

ATRAKCJE: dyskoteki, szanty żeglarskie, regaty, hotel Gołębiewski, smażalnie i wędzarni ryb, restauracje, sklepy spożywcze, z pamiątkami, z ubraniami, wędkarskie, żeglarskie, apteka, lodziarnie (najlepsza kawa mrożona u Grycana po lewej stronie od wyjścia z portu), trampoliny, kebab – b.dobry, kioski, stacja Orlen, noclegi, betonowa keja, miejsca rezydenckie, chiński targ – sprzedają zapalniczkę osłaniającą od wiatru (w sam raz dla żeglarzy!), serwis motorowodny, ogromna plaża po przeciwnej stronie jeziora (przejście pomostem), czarter jachtów BMW, rejsy statkiem

http://anelyacht.pl/assets/mikolajki-fab0104dda092d0952028ae94d41bcf6.jpg

http://www.pkstudio.com.pl/images/projekty/14.jpg

10.Gołębiewski
Cumowanie 9:00- 19:00: 10zł
Cumowanie 19:00-9:00: 30zł
(Ostatnio odwiedzałam ten port w czerwcu i wszystko było zamknięte, a opłat nikt nie pobierał.)

ATRAKCJE: hotel Gołębiewski (ogromny basen, kasyno, sklepy, kręgle, bilard, dyskoteki, restauracje, bary, sale gier, plaża, lądowisko dla helikopterów, plac zabaw, górka narciarska, stadnina koni), sklepik, wypożyczalnia sprzętu wodnego

http://q-ec.bstatic.com/images/hotel/840x460/343/34344718.jpg

11.Ryn – Ekomarina
Cumowanie doba: 8zł/os., ale nie mniej niż 16zł za jacht (śmieci i WC)
Prąd: 10zł/doba
Mycie naczyń 2min: 2zł!!??? :P
Prysznic: 5zł/5min

ATRAKCJE: restauracje, bar, ogródek letni, slipowanie, hotel w Zamku Krzyżackim (basen, sala fitness, zwiedzanie zamku z przewodnikiem, winiarnia, tenis, Castel Casino, sauna, wypożyczalnia rowerów, klub malucha, kręgielnia) – średniowieczna warownia, budowana etapami, niegdyś wyglądająca zupełnie inaczej. Najstarsze informacje świadczące o budowie zamku krzyżackiego, który później dał początek osadzie i miastu sięgają 1377r. Zostaje wiele razy rozbudowywany i przebudowywany, kolejno trafia w ręce prywatne, a następnie zostaje wyremontowany i w 1853r. adoptowany na więzienie. W czasie II wojny światowej również mieściło się tutaj więzienie. Następnie były to placówki kulturalne czy miejskie instytucje. Wraz ze zmiana właścicieli zmieniał się i wygląd zamku. Obecnie mieści się tutaj wysokiej klasy hotel. Według legendy po zamku przemieszcza się przynoszący szczęście duch Białej Damy.

http://cdn18.zagle.smcloud.net/t/photos/70488/ekomarina_ryn.JPG

http://www.na-mazurach.info/wp-content/uploads/2011/12/zamek.jpg

12.Zanzibar
Cumowanie doba: 10 zł + 5 zł/os. ( w tym toaleta, zmywanie naczyń, szambo, śmieci)
Prąd: 10zł/doba
Prysznic: 5zł/5min.

ATRAKCJE: 2 ogniska, slipowanie, tawerna, 80 miejsc w porcie

http://www.portzanzibar.pl/images/11.png

Żeglarska Smażalnia i Wędzarnia ryb na wodzie!!! - Jezioro Szymon

http://static.panoramio.com/photos/large/116242280.jpg

13.Szymonka
Cumowanie: 5zł od osoby (w tym WC)
Prysznic:?

ATRAKCJE:  trzy wiaty, miejsce na ognisko, bar, sanitariaty, boisko do siatkówki


http://i.nocimg.pl/d0/55/180-mikolajki-pensjonat-zurawi-kat.jpg

14.Kula
Cumowanie: 12zł przy pomoście, 10zł przy brzegu

ATRAKCJE: ładnie osłoneczniona plaża, pole namiotowo-kempingowe, bar i mini sklep, niedaleko kanału Kula

http://www.zwiedzajmazury.pl/images/zdjecia/kanal_kula/kanal_kula2.jpg

http://i.wm.pl/00/01/01/42/n/dsc02307-244563.jpg

15.Gospoda pod „Czarnym Łabędziem” w Rydzewie
Cumowanie: 20zł/jacht + 12zł/os. (w tym toalety, umywalki, prysznice)
Cumowanie godzinne: 5zł/jacht
Prąd: 15zł/doba

ATRAKCJE: plaża, pole namiotowo-kempingowe, sklep spożywczy, wypożyczalnia sprzętu wodnego, leżaki, darmowe Wi-Fi!, keja rezydencka, restauracja i hotel „Gospoda pod Czarnym Łabędziem” – bardzo dobre placki ziemniaczane!!!! -obowiązkowe do spróbowania. Zimą: skutery śnieżne, żeglarstwo zimowe – bojery, kuligi, ślizg nartami biegowymi, snowskiting, snowtubing, mazurski curling po jeziorze, wędkarstwo podlodowe, zimowanie łodzi.
http://www.noclegidobre.pl/galeria/fccc19232490002588639fba56743694.jpg

http://cdn1.zagle.smcloud.net/t/photos/69726/gospoda_pod_czarnym_labedziem_w.JPG

16.Wilkasy – Ekomarina
Cumowanie: 50zł (doba), do 3h bezpłatnie
Prąd: 10zł

ATRAKCJE: 3 plaże, w tym jedna strzeżona, wszystkie ogrodzone, domki, restauracja, wypożyczalnia sprzętu wodnego, w tym windsurfing, 5 boisk do siatkówki, 5 kortów tenisowych, 330 stanowisk dla jachtów i 4 na statki turystyczne, 2 sklepy, 2 tawerny, ośrodek SPA, statek pasażerski LOEWENTIN na 100 os., Park Wodny (basen, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa), 3 hale sportowe, 2 boiska piłkarskie, profesjonalny serwis motorowodny RAPID, pokoje gościnne

http://www.azs-wilkasy.pl/uploads/images/Gallery/Osrodek/DSC_8096aa.jpg


17.Giżycko – Ekomarina
Cumowanie doba: 20zł/jacht + 15zł/os. lub 1zł/dziecko do 6 lat
(doba jest, aż do 14:00!)
Cumowanie do 3h: 10zł/jacht
Prąd do 3h: 8zł
Prysznic + toaleta: 10zł
Toaleta: 2zł
Opróżnianie toalet chemicznych: 5zł

ATRAKCJE: most obrotowy, zmieniający kierunek co 30 min w okresie letnim, wesołe miasteczko, batuty, dyskoteki, bary, restauracje, lodziarnie, duża przestrzeń kompleksu, większe miasto, sklepy spożywcze, wędkarskie, żeglarskie, slipowanie, zimowanie, pole kempingowe, regaty

http://www.gizycko.pl/data/bazatur/4540164744d53d25c77d15.jpg



http://www.wieliczko.com.pl/wp-content/uploads/2014/08/Gi%C5%BCycko-zamek-i-most-obrotowy-16272-29.jpg

18.Sztynort – marina TIGA YACHT

Cumowanie 9:00 – 16:00: 30zł/jacht
Cumowanie doba od 16:00 do 16:00: 30zł/jacht + 10zł/os.
(cena zawiera WC, mycie naczyń, umywalki, zlewnię WC chemicznego)
Prysznic: 12zł
Ładowanie akumulatora: 20zł

ATRAKCJE: rozległy teren, wiele punktów gastronomicznych m.in. tawerna Zęza, hamaki, pole namiotowe, slipowanie, czarter jachtów, pałac Lehndorffów, którego fundamenty pochodzą z XVI w.

http://www.tigayacht.pl/gfx/img/img2.png

19.Mamerki
Cumowanie:?

ATRAKCJE: niezniszczone bunkry polowej kwatery Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu „Anna”. Wyjątkową atrakcją jest bunkier „gigant”, do którego w 2005r. wybudowano balustradę prowadzącą na punkt widokowy na jezioro Mamry, miejsce na ognisko, bardzo jednak negatywnie oceniana obsługa, czystość toalet, ciśnienie pod prysznicem i cisza nocna niepozwalająca na wieczorną zabawę. Szczerze, jak ja tam byłam to nie odniosłam tak złego wrażenia. Może coś się zmieniło.


http://images.polskaniezwykla.pl/user/original/354020.jpg

http://www.polska-na-weekend.waw.pl/wp-content/uploads/Mamerki7.jpg

http://img.polskieszlaki.pl/zdjecia/planer_2013_7/13536-dr-1373615100.jpg
http://silesiapark4x4.pl/gallery/d/54636-2/58+-+Dzien+4+-+Bunkry+Mamerki.JPG

20.Ekomarina Węgorzewo
Cumowanie: 23zł doba, 8zł do 5h (w tym WC, woda, mycie naczyń)
Prąd: 10zł
Pakiet sanitarny: 15zł
Prysznic: 11zł
Umywalka: 3zł

ATRAKCJE: tawerna, kajaki, rowery, nordic-walking


http://eko-mazurymariny.pl/resources/image/Wegorzewo/Opis%20ekomariny%20wegorzewo%202.jpg

20.Port Keja Węgorzewo
Cumowanie: 25zł/doba
Prąd: 10zł
WC: 2zł
Umywalka: 3zł
Prysznic: 10zł
Woda na jacht: 10zł

ATRAKCJE: usługi szkutnicze, skoki na linach, wieczorne biesiady przy ognisku, strzelnica, regaty, biegi na orientacje, spływy kajakowe, organizacja rejsów, czarter jachtów, motorówek, scena, a na niej koncerty, szanty, DJ, muzyka elektryczna, projekcje filmów na świeżym powietrzu, zimowanie jachtów, slipowanie, zimowanie, sklepy spożywcze, żeglarskie, tawerna, bar

http://arenasportu.pl/gfx/obiekty/1565/600_605f225f79a59ff14db5570d3d7d8b79.jpg

CENY CZARTEROWANIA PRZYKŁADOWYCH JACHTÓW (około)

UWAGA!

Przed czarterowanie często pobierana jest kaucja w wysokości 700-1000zł. Dodatkowo nie wszystkie jachty można wypożyczyć bez patentu. Jest on wymagany albo ze względu na długość kadłuba (powyżej 7.5 m) lub ze względów bezpieczeństwa. Wszystko zależy od firmy czarterującej łódki. Dla zainteresowanych motorówkami bez patentu pływać można jedynie z mocą silnika do 13,6 KM.

RODZAJE JACHTÓW

Ceny dotyczą czarterowania zazwyczaj na minimum tydzień. Koszt wypożyczenia wzrasta przy krótszym terminie. Cena zależy również od miesiąca. Wybrałam okres lipiec-sierpień. Wszystko zależy również od nowości sprzętu. Cena jest bardzo orientacyjna. Zalecam przeszukanie ofert w różnych miejscach.

Tes 32 Dreamer        -        550zł-700zł (doba)

http://www.cubanera.travel.pl/img/tes1b.jpg

ANTILA 24         -        160zł-220zł (doba)

http://www.mjacht.pl/img_tmp/big_1174_antila24.jpg

ANTILA 26          -       200zł-250zł (doba)

http://www.mjacht.pl/img_tmp/big_1655_antila26cc01.jpg

TWISTER 800     -      150zł-290zł (doba)

http://czarter-jachtow-mazury.pl/wp-content/uploads/2011/04/twister-800-port.jpg

TANGO 780s       -      150zł-180zł (doba)

http://mazury.info.pl/spid/tango_780_FS/tango_780fs-02.jpg

SASANKA 620     -      110zł (doba)

http://www.czartery.info/images/sasanka_620_furia/full/sasanka.620.furia.1.jpg

Poniżej strona, gdzie można tanio wyczarterować jacht:
Firmy czarterujące jachty na Mazurach:
http://mazury.info.pl/czartery/


INFORMACJE POGODOWE NA MAZURACH

UWAGA!

Przed wypłynięciem z portu zawsze zwracaj uwagę na komunikaty pogodowe. W niektórych przystaniach spotkać można na tablicach przy kei informacje o temperaturze, ilości opadów oraz prędkości wiatru podawanej w m/s lub skali Beauforta. Jest to bardzo istotne ponieważ pozwoli nam na uniknięcie niekomfortowych sytuacji na wodzie. Nie raz pewnie słyszeliście o białym szkwale i wywracających się jedna za drugą łódkach na Mazurach.

Ważne jest wobec tego rozumienie oznaczeń skali Beauforta:


https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRz7G5vDCuPAYfads7Cb7TRIuPBk7T4Lj0AmvrPt5uDpnsPTraOvhVJ7w

O niebezpieczeństwie ostrzegać nas też będą tzw. MASZTY ALARMOWE. Nadają one pulsacyjne sygnały świetlne o następujących komunikatach:

40 błysków na minutę – „UWAŻAJ” spodziewane burze i wiatr
90 błysków na minutę – „BEZPOSREDNIE NIEBEZPIECZEŃSTWO”

Podobno sygnały świetlne widoczne są w każdych warunkach nawet w pełnym nasłonecznieniu w odległości 8-9 km. Ten System Sygnalizacji Ostrzegawczej o niebezpieczeństwach meteorologicznych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich składa się z 17 masztów. Sygnały nadawane są w postaci rytmicznie pulsujących żółtych świateł z wierzy.

Znajdują się one w następujących miejscach:

http://warszawa.rzgw.gov.pl/__data/assets/image/0007/1132/Ikona-mapy.jpg
  1.  Jezioro Mamry, Skłodowo
  2.  Jezioro Mamry, rzeka Węgorapa, Węgorzewo
  3.  Jezioro Święcajty, Ogonki
  4.  Jezioro Ryńskie, Ryn
  5.  Jezioro Roś, Łupki
  6.  Jezioro Mikołajskie, Mikołajki
  7.  Jezioro Niegocin, Kępa Grajewska (wyspa)
  8.  Jezioro Kisajno, port Almatur
  9.  Jezioro Mamry, Wysoki Róg
  10.  Jezioro Jagodne
  11.  Jezioro Boczne, Bogaczewo
  12.   Jezioro Łuknajno
  13.  Jezioro Śniardwy, Nowe Guty
  14.   Jezioro Śniardwy, Niedźwiedzi Róg
  15.  Jezioro Bełdany, Kamień
  16.  Jezioro Seksty, Kanał Jegliński
  17.  Jezioro Tałty, Kanał Tałcki

Miałam już okazję widzieć takie sygnały. Oznacza to, że bezzwłocznie powinniśmy kierować się w stronę brzegu. Oczywiście należy przy tym uwzględnić kierunek wiatru. W tym momencie powinniśmy unikać ustawiania się do niego bokiem. Przy rozwiniętych żaglach skutkować to może natychmiastową wywrotką.  Jeśli mamy taką możliwość natychmiast zwijamy szmaty, ładujemy silnik do wody prędkość maksymalna i dzida do brzegu. Jeśli życie wam miłe. Zbyt mała prędkość może bowiem spowodować dryfowanie jachtu po wodzie i spychanie w innym kierunku.

Zagrożeniem na wodzie jest nie tylko wiatr, ale także burze. Woda jest świetnym przewodnikiem prądu. Z zasady w takich sytuacjach powinno się przemieścić jak najdalej od zbiorników wodnych. Czasem jest to niestety niemożliwe. Wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne. Jak wiadomo wyłączamy wszystkie urządzenia elektryczne, ale również unikamy kontaktu z metalowymi częściami na jachcie. Żeglując niegdyś z rodzicami uciekaliśmy przed burzą i szukaliśmy niezalesionego miejsca do zatrzymania. Mama trzymała za metalowy rumpel od steru, a piorun walnął w wodę tuż za nami. Pewnie domyślacie się, że nieprzyjemnie było odczuć uderzenie pioruna na ręku! Ostrzegam zatem przed pływaniem w takich warunkach.

Ku przestrodze linki, jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda taki biały szkwał:






TELEFON ALARMOWY NAD WODĄ
601 100 100

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

NASTĘPNY POST: MINI PODRĘCZNIK. Podstawowe i niezbędne informacje dla kiełkujących żeglarzy.


Zachęcam do obserwowania nowych postów. Będzie kilka bardzo ważnych wskazówek jak zachować się na jachcie - nie tylko w sprzyjających warunkach.

Jeżeli macie jakieś uwagi, aktualniejsze informacje czy pytania zachęcam do udzielania się w komentarzach. Chętnie pomogę.

6 komentarzy:

  1. Niewątpliwie Mazury to urocze miejsce do wypoczynku. Tymczasem ja ostatnie wakacje spędziłem nad polskim Bałtykiem . Wynająłem jedną z łodzi na korzystnych warunkach korzystając z usług Twist Yacht http://www.twistyacht.pl/. To był doskonały sposób na atrakcyjne spędzenie wolnego dnia w gronie bliskich i znajomych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mazury kuszą swoją oryginalnością i licznymi atrakcjami. Wiem coś o tym, podczas ostatnich wakacji to właśnie Mazury były moim celem podróży. Rozkoszowałem się żeglugą na okolicznych jeziorach korzystając z czarteru łodzi od Motorowe Mazury. Co istotne, firma ta nie ogranicza swojej działalności do okresu wakacyjnego – proponuje czarter jachtów bez patentu w Giżycku już od pierwszych dni wiosny aż do jesiennego zakończenia sezonu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam ten okres kiedy faktycznie można sobie pożeglować na mazurskich jeziorach i już nie mogę doczekać się tego sezonu. Z całą pewnością znów wyczarterujemy jacht z http://tempesta-jachty.pl/ i będziemy pływać po Jezioraku.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń